Saturday 20th of April 2024

W dniu 7 października uczniowie szkolnego koła turystycznego mieli okazję zwiedzić dwór sióstr Ledóchowskich w Lipnicy Dolnej oraz zabytkowe kościółki w Lipnicy Murowanej. Między Lipnicą Murowaną a Nowym Wiśniczem jest rezerwat przyrody nieożywionej, gdzie znajdują się  tzw. „Kamienie Brodzińskiego”. Skałki powstawały w ciągu kilku tysięcy lat. Proces wietrzenia, który je wyrzeźbił, trwa nadal i powoduje powolne ich kruszenie. Kolejnym punktem naszej wycieczki był zamek w Tropsztynie. Zamek został wzniesiony w XIII w. i od tego czasu często zmieniał swoich właścicieli. W 1574 r. zasiedlili go nawet zbójnicy, którzy rabowali kupców i przepływające Dunajcem tratwy. W XVIII w. potomek fundatorów zamku w Niedzicy – Sebastian Berzewiczy wyjechał do Peru. Poślubił inkaską Indiankę, z którą miał córkę Uminę. Niestety był to czas najazdu Hiszpanów na Inków. Los ich jednak nie oszczędził i przy życiu został tylko Sebastian i jego wnuk Unkas, który przyjął polskie imię i nazwisko jako Antoni Benesz. Jego dziadek Sebastian ukrył gdzieś legendarny skarb Inków. Podobno ciąży na nim klątwa, która dotknie każdego, kto będzie chciał go odnaleźć. Zakaz złamał prawnuk Antoniego, Andrzej Benesz, który w Niedzicy w 1946 r. odkrył inkaskie pismo, wiążące skarb z zamkiem w Tropsztynie. W 1990 r. potomkowie Andrzeje Benesza odkupili zamek. W Tropiu mieliśmy okazję zwiedzić Sanktuarium śś Pustelników Świerada i Benedykta oraz zaczerpnąć wody ze źródełka św. Świerada.
Opiekunowie grup turystycznych: Dorota Figura, Beata Jamrocha.
Autor: Beata Jamrocha